Duminica Sfintelor Femei Mironosițe

folder_openEvenimente

În perioada 17mai – 21 mai 2024, la Mănăstirea Pantocrator din localitatea Drăgănești-Vlașca, județul Teleorman, cu prilejul hramului, Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, zi în care este prăznuită și Sfânta Mironosiță Maria Magdalena, ale cărei moaște se păstrează în paraclisul Mănăstirii Pantocrator, vor fi aduse spre închinare Mâna dreaptă a Sfântului Ioan Rusul, care se păstrează în Sfântul Munte Athos la Mănăstirea Sfântul Pantelimon (Rusikon) și moaștele Sfântului Luca al Crimeei de la Mănăstirea Panagia Dovra-Veria,Grecia.
În ziua de duminică, 19 mai, Sfânta Liturghie va fi oficiată de un sobor de ierarhi sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Pantelimon ,Mitropolit de Veria ,Naousa și Kampania !

Related Posts

keyboard_arrow_up